9 квітня у сесійній залі Волинської обласної ради відбувся інформаційний захід «Грантові можливості для громад та розвиток міжнародного партнерства». Основними темами для обговорення стали місцевий регіональний розвиток, кластерне співробітництво та партнерство через проєктну діяльність.
Головна мета – детально ознайомити з можливостями міжнародної технічної допомоги, інструментами для економічного зростання та шляхами розвитку партнерств на європейському рівні. А також сформувати партнерства між учасниками та особисті знайомства із представниками проєктів і грантових програм.
У майбутньому учасники та спікери будуть проводити заходи щодо подолання викликів у напрямках розбудови кадрового потенціалу, генерування розвиткових ідей формування портфелів проєктів у громадах, що спрятиме міднародній та грантовій діяльності.Читати ще: Як в Луцькраді планують забезпечувати житлом ветеранів війни. Чергу контролюватимуть самі військові
Вісім представників проєктів міжнародної технічної допомоги презентували можливості для розвитку та популяризації громад, а директор АРР Волині, яка стала співорганізатором заходу, Орест Сорокопуд розповів про розвиткові регіональні проєкти, які незабаром буде реалізовано.«Ми вдячні ОВА, обласній раді та проєкту UCORD за спільну організацію заходу. Агенція є пілотною установою проєкту UCORD і реалізовує низку ініціатив. Наприклад, проєкт «Кластери Відродження» об’єднав громади та організації Волині навколо креативної індустрії. Ми плануємо активну роботу над оновленням регіонального плану управління відходами, аналізом міжнародних партнерств та запуском Школи проєктного менеджменту. Також звертаємо увагу на кластерний розвиток і закликаємо громади не ігнорувати наші анкетування, адже ваша участь – це шлях до якісних змін», – наголосив Орест Сорокопуд.
Модератором події виступив заступник директора Агенції Микола Полінкевич.Захід відкрив заступник голови ОВА Денис Денищенко.«Можливостей для розвитку безліч, але вони потребують нашої активності, ініціативності та співпраці. Важливо, що є підтримка та готовність допомагати з боку Волинської обласної державної адміністрації та Агенції регіонального розвитку Волині. Хочу подякувати організаторам і нашим міжнародним партнерам, зокрема проєкту UCORD, Interreg NEXT, ПРООН, EGAP, USAID та іншим. Сьогодні Волинь координує понад 20 міжнародних проєктів, що відкриває нові можливості для фінансування. Ми ведемо активну роботу над залученням ще масштабніших ініціатив і бачимо перспективи. У межах Interreg NEXT регіон вже отримує 729,7 млн грн – і це лише початок. Наше завдання – будувати сильне грантове ком’юніті, яке зможе залучати ще більше ресурсів для розвитку громад», – зазначив Денис Денищенко.
З вітальним словом до учасників звернувся заступник голови Волинської обласної ради Григорій Пустовіт. «Гранти – це не самоціль, це інструмент розвитку. Важливо розуміти, що участь у грантових проєктах – це шлях до якісних змін, набуття нових знань і навичок. Коли громада демонструє результат, до неї хочуть приходити партнери. Успішні приклади співпраці з NEFCO та німецькими партнерами показали, як із невеликих проєктів можна вирости до масштабних ініціатив на мільйони євро. Головне – вірити в себе, працювати якісно, і результати обов’язково будуть», – зазначив заступник голови облради.
Про компоненти Швейцарсько-українського проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України» UCORD розповіла його керівниця Марина Бриль. Перший передбачає розвиток регіональної політики в Україні шляхом підтримки та зміцнення Агенцій регіонального розвитку. Другий має на меті підтримку секторів водопостачання, водовідведення та управління відходами із акцентом на навколишнє середовище, а також соціальну згуртованість через культуру, діалог і креативні індустрії.«Незабаром буде запущено грантову програму на понад 500 тисяч швейцарських франків для міжмуніципальних ініціатив у сфері водовідведення. Також у квітні буде оголошено результати конкурсу «Кластери Відродження» на підтримку культурних ініціатив. Додатково заплановано два нові конкурси – для підтримки культурних проєктів соціальної спрямованості та для розвитку креативного підприємництва», – зазначила Марина Бриль.
Детальніше про інструменти залучення грантів та пошуку партнерств розповіли представниці Волинської ОДА Олена Бегаль та Ірина Єзерська.Можливості програми Interreg NEXT Польща – Україна для громад у сфері мікропроєктів, що відкриється для заявників у червні цього року, презентував керівник Представництва програми Interreg NEXT Польща – Україна 2021-2027 Василь Хім’як. Сума грантової допомоги – до 90 тисяч євро із співфінансуванням 10%. Реалізувати проєкти можуть неприбуткові організації, такі як громади, громадські організації, комунальні установи та інші.
Також керівник представив регіональну координаторку проєкту у Волинській області Оксану Савчук, яка почне виконувати обов’язки уже із наступного місяця.Регіональний координатор Програми ПРООН у Волинській області Анатолій Банера розповів про особливості та виклики впровадження нової фази проєкту ПРООН «Посилене партнерство для сталого відновлення», а також анонсував відкриття грантового конкурсу, що буде оголошено вже цього тижня.Проєкт, що впроваджується Українським Кластерним Альянсом на запит Міністерства Економіки України за підтримки UCORD, анонсував кординатор у Волинській області проєкту Clusters4Regions, який стартував у квітні, Микола Полінкевич.
«Кластери – інструмент місцевого економічного розвитку через розвиток бізнесу, створення продуктів із доданою вартістю, збільшення переробних потужностей у тісній співпраці підприємств, місцевої влади та закладів вищої освіти. У межах проєкту в квітні та травні буде зроблено дослідження кластерного потенціалу, створено робочу групу та напрацьовано рамку програми підтримки кластерного розвитку, яка у поєднанні із національною кластерною програмою та конкурсами Європейської комісії дозволить створити робочі місця та ланцюги доданої вартості. Станом на зараз ми бачимо потенціал у деревообробній, аграрній, туристичній галузях, а також у галузі креативних індустрій тощо. Стратегічна сесія у кінці квітня покаже спроможність бізнесу до об’єднання», – зазначив координатор проєкту Cluster4Region.Окрім того, голова «Демократичного тижня Карпатського моря» Лілія Гончаревич розповіла про можливості для міжнародного співробітництва та пошуку партнерств для громад, який відкриває цей міжнародний форум.Виконавчий директор Українського кластерного альянсу Олександр Юрчак детальніше роз’яснив про найбільше кластерне об’єднання України, місію кластерів та їх вплив на економіку України, регіонів та громад.Експерт Проєкту ГЕФ-ПРООН «Сприяння сталому тваринництву та збереженню екосистем на півночі України» Ростислав Кос акцентував увагу на особливостях реалізації проєкту та можливостях для громад Волині. Валентина Гнасюк-Терлецька, керівниця проєкту «Муніципальні партнерства з Україною» Engagement Global / SKEW GIZ Україна, розповіла про інструменти підтримки для українсько-німецьких партнерств.«Громади Волині мають 18 угод із німецькими муніципалітетами та округами, що дозволяє брати участь у міжнародних проєктах. Зараз громади мають можливість взяти участь у конкурсі малих грантів, сума яких до 50 тисяч євро. Інші можливості відкриються вже цієї осені», – зазначила очільниця проєкту.-У завершальній частині заходу відбулася сесія запитань і відповідей, під час якої представники громад мали змогу напряму звернутися до спікерів із практичними запитаннями щодо подання заявок, умов участі в програмах та створення проєктних партнерств.
Христина КРОТЗнайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Повідомити
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу