Жителі багатоповерхівки у Таврійському мікрорайоні Херсона роками платять борги за тепло, якого фактично не споживають. Чому склалася така ситуація, з’ясовувало Суспільне.
Будинок за адресою вул. 49 гвардійської дивізії, 4, корпус 1 обслуговується Херсонською ТЕЦ. У цьому районі є котельня, яка опалює 8 будинків. Ця багатоповерхівка, говорять її мешканці, — остання, куди доходить тепло. 17 квартир, за словами голови ОСББ Румії Цигульської, спробували перейти на автономне опалення, одним це вдалося зробити, іншим — ні.
«Проблема у нас така – всі будинки з ТЕЦ. Запускаємося пізно, потім аварії. Зараз ось біля РЕСТУ на 200 років розрита канава. Деякі будинки інших теплопостачальників вже отримують тепло. В будинку люди поділилися на тих, хто хоче зараз отримувати тепло, і на тих, хто не хоче, тому що дорого, багато боржників. Але серед боржників є люди, у яких немає системи постачання, вони відрізані від цієї системи 2012-го року. Але їм чомусь нараховується, хоча на будинку з 2001 року стоїть теплолічильник. Чому не давати розподіл тепла тим, хто отримує це, замість того, щоб нараховувати те, чого немає», — каже голова ОСББ.
У будинку є борг за спожите тепло – близько 400 тисяч. Ольга, одна із мешканок будинку, говорить, у неї електричні батареї багато років, трубу, яка проходить через її квартиру, вони закільцювали, та борги ростуть.
«Довелося відключитися, оскільки не давали тепла, а ТЕЦ не хоче відключати, оскільки це незаконно нібито робимо. Нібито порушуємо систему і це все тягнеться, а дозволу не дають», — каже жінка.
Частина власників квартир змогли офіційно від’єднатися від ТЕЦ і їм платіжки не приходять, та три квартири цього зробити не можуть. Віктор Солдат говорить, звертався до суду, не допомогло.
«Два рази був суд. Ми виграли. 2012 року у мене народився онук. Повинно бути тепло. Я його зробив сам. Ми зібралися із сусідами, відключилися і поставили електробатареї. В мене є проєкт на електроенергію. Мені дають три тисячі на місяць. І пішли знову суди. Я програв, не тільки я, а й сусіди теж програли. А оскільки я — пенсіонер, почали вираховувати з мене кошти», — говорить чоловік.
Фото: Олена Протопопова/Суспільне.Херсон
Мешканці багатоповерхівки говорять, не розуміють, чому частина сусідів змогла від’єднатись від ТЕЦ законним шляхом, а їм такого дозволу не дають. Ситуацію коментує Ірина Лєпіхіна, начальниця відділу зв’язків з громадськістю ТЕЦ.
«Чинним законодавством затверджується порядок відключення споживачів від централізованого опалення. Цей порядок затверджений наказом Мінрегіону №169 ще 2019 року. І там визначено, що споживачі, які бажають відокремити своє житлове чи не житлове приміщення від мереж централізованого опалення, звертаються до постійної міжвідомчої комісії з питань відключення від централізованого опалення і, якщо вони отримали дозвіл, тоді Херсонська ТЕЦ і споживач роблять кроки для того, щоб виконати фактичне відключення», — розказала Лєпіхіна.
Поки процедура не буде виконана, Херсонська ТЕЦ вважає таких споживачів своїми абонентами, говорить Ірина. Мешканці будинку розказали, що неодноразово звертались до цієї комісії, та дозвіл не отримали. Тепер, говорить Румія Цигульська, звертатимуться до міськради. Водночас у ТЕЦ пояснюють, якщо рішення і буде прийняте на користь херсонців, під час опалювального сезону відключитися буде не можливо.