Минув тиждень, від коли пасажири міжобласних рейсів для поїздок повинні мати сертифікат або негативний результат на коронавірус. Фото: Даша Гришина
Залізничники повідомили про зменшення пасажирів на близько 20%. Водночас автобуси курсують з напівпустими салонами.
Минув тиждень, від коли пасажири міжобласних рейсів для поїздок повинні мати сертифікат або негативний результат на коронавірус. Нові вимоги запрацювали з 21 жовтня.
Журналістка «Вечірнього Києва» відправилась на залізничний та автовокзали і розповідає, як перевіряють документи та чи дотримуються вимог.
Як працює «Київ-Пасажирський»
Пообідді, 28 жовтня, центральний залізничний вокзал Київ-Пасажирський важко впізнати. У завжди заповненому та гучному залі, зараз майже пусто.
Вхід до вокзалуПасажирів на 20% зменшилось, за словами провідниківУ завжди заповненому та гучному залі, зараз майже пустоЕкспрес-пункт на вокзаліПасажири з сертифікатами про вакцинацію відразу крокують до платформ
У вестибюлях розвішені інформаційними довідки про те, як вберегтися від коронавірусу, наказ про дотримання карантинних обмежень та кримінальну відповідальність за підробку документів.
Інформаційна довідка про нові «ковідні» правилаІнформаційна довідка про те, як вберегтися від коронавірусуІнформаційна довідка про профілактику інфікування та поширенняВказівка до пункту вакцинації
Пасажири з сертифікатами про вакцинацію (повну чи часткову) відразу крокують до платформ, а ті, хто не мають документу — стоять у черзі до пунктів експрес-тестів. Їх на вокзалі два — у головному залі на першому поверсі та у холі — на другому.
В експрес-пунктах результати можна отримати за 15 хвилин. Послуга коштує 350 гривень. Оформити дані допомагають два консультанти, ще дві медсестри беруть мазок поруч за ширмою.
Експрес-пункт у головному залі на першому поверсіЕкспрес-пункт на другому поверсі вокзалу
Охоронець вокзалу розповідає, що послуга швидкого тесту — постійно має попит. Серед клієнтів, зокрема, ті, хто намагався сісти у вагон із підробленими документами.
«Вранці іноземці пред’явили сертифікат про щеплення без печатки. Через мовний бар’єр, вони не змогли пояснити, де саме отримали фальшиві документи та не розуміли чому їх не впускають до вагонів. У результаті мусили зробити експрес-тест», — розповідає охоронець.
А от провідник потягу «Київ-Запоріжжя» зізнається, що насправді залізничники не можуть відрізнити фальшивий сертифікат від справжнього — тому «сподіваються на відповідальність пасажирів». Також кажуть, що пасажирів з сертифікатами у рази більше, ніж тих, хто подорожує з негативним тестом. Провідники також кажуть, що через обмеження поменшало пасажирів — щонайменше на 20%.
Зменшення пасажирів помітили і продавці вокзальних сувенірних прилавків — кажуть, що прибутки впали наполовину.
Фото з платформи вокзалуЗменшення пасажирів помітили і продавці вокзальних сувенірних прилавків
У залі очікування №2 на другому поверсі вокзалу від 21 жовтня працює пункт вакцинації. Від ранку у стінах київського вокзалу ін’єкцію зробити 218 осіб, а вчора — 230. За весь час роботи пункту вакцинації щепили 2000 осіб. Тут пропонують три антиковідні сироватки на вибір: Pfizer, CoronaVac та AstraZeneca.
Як працює автовокзал «Київ»
На автовокзалі «Київ», що розташований біля центрального залізничного, людей також небагато. Водії розповідають, що після впровадження нових правил кількість пасажирів зменшилась в окремих випадках на 80%.
«З 21 одного місця заповнено тільки 6. Веземо ту кількість, яка є. Діватися нікуди: людям треба їхати, а нам — за щось жити», — говорить чоловік.
З 21 одного місця заповнено тільки 6Водії розповідають, що після впровадження нових правил кількість пасажирів зменшилась в окремих випадках на 80%Пасажири очікують на автобусиПеред поїздкою водії попереджають пасажирів про штрафи
На території автовокзалу також є можливість зробити експрес-тест на коронавірус. Щоправда, у порівнянні із залізничним, тут послуга дорожча — 495 гривень.
Перед поїздкою водії попереджають пасажирів про штрафи — за відсутність тестів чи сертифікатів доведеться заплатити від 17 000 до 34 000 гривень. Уся відповідальність — на пасажирах.
Одна з пасажирок автобусу Київ-Миколаїв розповіла нашому виданню, що дорогою їх двічі зупиняли поліцейські та перевіряли наявність негативного тесту на коронавірус та наявність масок. Пасажири мали потрібні документи, тому нікого не оштрафували та не висадили з автобуса.
Зазначимо, що для проїзду між «жовтими» й «червоними» регіонами підійдуть і «жовтий», і «зелений» сертифікати про вакцинацію. Також це може бути документ про отримання однієї дози вакцини за формою 063-О, міжнародне свідоцтво про вакцинацію або негативний тест, який діє 72 години. Вимоги не стосуються дітей. Ті, хто має протипоказання до щеплення, можуть зробити тест на коронавірус. У МОЗі кажуть, що таких в Україні менш як 1%.
Правила поширюються на міжобласні перевезення автобусом, залізницею або літаком Пасажири мають змогу вакцинуватися і в аеропорті «Бориспіль». Щепитися там пропонують трьома вакцинами: CoronoVac, AstraZeneca та Pfizer. Вакцинація проходить у приміщенні терміналу D на першому поверсі, з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 15:00.
А сьогодні мер Києва Віталій Кличко повідомив про запровадження суворих обмежень з 1 листопада. З найважливішого — у транспорті перевірятимуть сертифікати або негативні ПЛР-тести, а школи переходять на дистанційне навчання.
Єдиний спосіб попередити таке стрімке розповсюдження вірусу, не допустити колапсу медичної системи та зберегти життя людей — зробити щеплення.
Фото: Даша ГРИШИНА
Даша ГРИШИНА,