1-9 жовтня Художня галерея «Митець» представляє персональну виставку головної художниці Національної опери України, лауреатки Національної премії імені Тараса Шевченка Марії Левитської.
В експозиції представлені ескізи театральних костюмів та декорацій до вистав Національної опери України, а також станкових живописних робіт художниці.
Окрасою виставки є манекени з костюмами до опери Джузеппе Верді «Набукко», створені спеціально для знаної у всьому світі оперної прими Людмили Монастирської. За словами художниці — це все ручна робота з використанням унікальних технік шиття…
Марія Левитська ескіз декорації до вистави «Снігова королева». Фото: Тетяна Асадчева
Працюючи над ескізами до костюмів чи декорацій вистави, Марія Левитська прагне поєднати історію костюму з музикою та сценічним рухом.
«Створення театральних костюмів — це вміння говорити мовою драматургії, де кожний елемент вбрання є невід’ємною складовою частиною персонажа, тісно пов’язаний з його характеристикою, а також зі зміною настрою чи поведінки у виставі», — зазначає мисткиня.
Контрастною до театральної творчості є друга частина експозиції «Мій квітучий сад» — це живопис майстрині, де представлені квіти та пейзажі Чернігівщини.
Марія Левитська надихається природою не лише для своїх картин, а й для втілення художнього образу спектаклю.
Квіти та пейзажі Марії Левитської. Фото: Тетяна Асадчева
«Для того, щоб написати небо в театральних декораціях, його потрібно „взяти“ з природи. Так само як і квітучі гілки, воду, траву. Я дуже люблю постояти у парку чи лісі, вслухаючись впродовж тривалого часу в тишу і вивчати, як змінюються колір, форма, освітлення дерев, квітів, неба…», — розпоповідає про секрети творчості мисткиня.
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
За словами Марії Левитської, театральні художники багато часу проводять у закритому приміщенні при штучному світлі, не помічаючи, іноді, навіть краси природи. Тому, у своїх етюдах вона завжди прагне відтворити свої враження від подорожей.
«Коли я вперше працювала з італійським режисером над оперою „Турандот“, то спеціально поїхала до Китаю. Склала собі маршрут подорожі країною починаючи з Пекіна. Повернулася і зробила спектакль. Стверджують, що дуже красивий. Потім були інші вистави і інші подорожі… Такі поїздки — моя віддушина», — зазначає Марія Левитська.
Марія Левитська на відкритті експозиції. Фото: Галерея «Митець»
Марія Левицька та Людмила Монастирська. Фото з архіву художниці.
Марія Сергіївна Левитська — народилася в Києві в родині відомої художниці-монументалістки Ірини Левитської, закінчила Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури України — факультет живопису, відділення сценографії під керівництвом професора Данила Лідера. Як художниця-постановниця і дизайнерка костюмів працювала на кіностудії імені Олександра Довженка (серед багатьох інших — співпраця з Романом Балаяном («Поцілунок») та режисером Олегом Фіалком («Повернення Баттерфляй»).
За своє творче життя художниця оформила понад 160 вистав. Фото: Тетяна Асадчева
Марія Левитська є авторкою сценографії та костюмів до більш ніж 160 опер, балетів та драматичних вистав в Україні, Канаді, Словенії, Польщі, Японії.
З 1989 року — головна художниця Національної опери України, де здійснила постановки вистав: «Попелюшка» Джоаккіно Россіні, «Любовний напій» Гаетано Доніцетті, «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського, «Джоконда» Амількаре Понкіеллі, «Алєко» Сергія Рахманінова, «Любов до трьох апельсинів» Сергія Прокоф’єва, «Казка про царя Салтана» Миколи Римського-Корсакова, «Мазепа», «Пікова Дама», «Іоланта» Петра Чайковського, «Манон Лєско», «Турандот», «Флорія Тоска», «Богема» Джаккомо Пуччіні, «Бал-маскарад», «Макбет», «Дон Карлос», «Набукко» Джузеппе Верді, та балети — «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик» Петра Чайковського, «Попелюшка» Сергія Прокоф’єва, «Шехеразада» Миколи Римського-Корсакова.
Художня галерея «Митець» Національної спілки художників знаходиться за адресою: вулиця Велика Васильківська, 12.
Вхід на експозицію вільний.
,