Дитячий будинок сімейного типу родини Назаренко у місті Києві. Фото: КМДА
Сьогодні у столиці 2400 дітей мають статус дитини-сироти.
Тільки за останні три роки в столиці створили вісім нових дитячих будинків сімейного типу та п’ять прийомних сімей. Створили також три патронатних сім’ї, які надають послуги тимчасового влаштування дітей — туди поселяють діток, які раптово опинились у складних обставинах. Сьогодні, 6 грудня, мер Києва Віталій Кличко та представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) обговорили подальші кроки, які допоможуть популяризувати сімейні форми виховання і патронату.
«Я переконаний, що кожна дитина повинна рости й виховуватися в сім”ї. На сьогодні в Києві майже 2 400 дітей мають статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування. На щастя, майже всі вони — 92% вже перебувають під опікою або виховуються у прийомних родинах чи дитячих будинках сімейного типу. Розвиток сімейних форм виховання є нашим пріоритетом. Зокрема, у місті функціонують вже 32 дитячих будинки сімейного типу та 25 прийомних родин», — сказав Віталій Кличко під час зустрічі.
Віталій Кличко
Також у столиці діє міський соціальний гуртожиток для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Ухвалили також рішення про створення Київського міського центру підтримки дітей та сімей. А наступного року створять ще два нових дитячих будинки сімейного типу.
Мер зазначив, що столична влада робить все можливе для підтримки осиротілих дітей, патронатних сімей та будинків сімейного типу. Кожна дитина-сирота щомісяця отримує додаткові виплати з міського бюджету. Київ виплачує одноразову допомогу прийомним батькам та патронатним вихователям, забезпечує дитячі будинки сімейного типу автотранспортом, надає житло для створення нових дитячих будинків сімейного типу та багато іншого.
Під час зустрічі
«Зроблено чимало. Найдорожчим та найважливішим в житті кожної дитини є сім’я. Але 180 дітей в столиці все ще потребують нашої допомоги в забезпеченні їх права на родину. Для цього нам необхідно знайти потенційні родини, небайдужих батьків, готових взяти на виховання дітей, які потрапили у складні життєві умови. Тому проєкт, який ми сьогодні презентуємо разом з ЮНІСЕФ, є дуже актуальним і важливим», — підкреслив Віталій Кличко.
На зустрічі також йшлося про те, що 6% дітей, які досі не влаштовані в родини, мають інвалідність. Попри зусилля міської влади, ці діти залишаються без родинного піклування. Жодні комфортні міські центри не можуть замінити їм родинного тепла. Тому особливим акцентом інформаційної кампанії має стати зняття суспільного остраху перед вихованням таких дітей.
Своєю чергою, заступник регіонального директора ЮНІСЕФ у Європі та Центральній Азії Філіп Корі подякував меру Києва за співпрацю і зазначив, що це — його перший візит до України.
Мер Києва Віталій Кличко та представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)
«За останні 10 днів я відвідав багато дитячих установ по всій Україні. Був і в містах на сході країни. Я вражений зусиллями міської влади Києва та інших українських міст, які намагаються всіляко підтримувати прийомні родини та дітей-сиріт навіть в умовах недостатнього фінансування. Наш найбільший виклик і мета — зробити так, аби до 2030 року всі діти в Україні, Європі та Центральній Азії виховувалися в сім’ях», — наголосив Філіп Корі.
Він також додав, що Київ втілив справді унікальні заходи для захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. І висловив сподівання, що саме Віталій Кличко як мер Києва та голова Асоціації українських міст допоможе згуртувати мерів інших українських міст навколо питання соціальної інклюзії.
Яніс МакДевід, якого виховали прийомні батьки, поділився своєю життєвою історією.
Заступниця голови КМДА Марина Хонда, яка відповідає за соціальну політику міста
«Мої прийомні батьки завжди намагалися виховувати мене як звичайну людину, всупереч моїй інвалідності. І я завжди знав, що, окрім моїх фізичних вад, в мене багато інших рис, які характеризують мене як людину. Я добре усвідомлюю, що абсолютно всі діти, навіть з серйозними вадами, повинні зростати в родині. Соціальна інклюзія — дуже важлива тема, яка змінює нас самих, нашу ментальність і спонукає до суспільної дискусії. Тому співпрацювати з ЮНІСЕФ для мене велика честь», — сказав він.
Раніше писав про відкриття будинку сімейного типу у Подільському районі столиці. Подружжя Стакозова-Подвойської взяло на виховання п’ятьох дітей, позбавлених батьківського піклування. Новостворена сім’я поселилась у новобудові на вул. Генерала Шаповалова, що у Солом’янському районі. П’ятикімнатну квартиру, площею 170 кв. м їм надало місто. За кошти міського бюджету також зробили ремонт у помешканні і закупили всі необхідні меблі та техніку.
«У цих родинах створені умови, де дитина буде виховуватися у формах наближених до сімейних. Кількість дітей, яких залишають у пологових — зменшилася. Якщо дитинку залишають, то вона одразу йде на усиновлення. А от кількість дітей, яких ми забираємо у батьків, які вживають алкоголь, наркотики — на жаль, у рази виросла», — розповідала раніше в інтерв’ю «Вечірньому Києву» раніше Марина Хонда. Ми почали активну протидію домашнього насильства і коли діти є об’єктами
До слова, торік зі столичного бюджету виділили 50 млн грн на купівлю житла для дітей-сиріт. Квартири у новобудовах отримає 53 дитини. Також невдовзі на Осокорках створять новий будинок сімейного типу
Олена ПЕТРИШИН,