Національна стратегія безбар’єрності: у Миколаєві обговорили створення електронних кабінетів для людей з інвалідністю
Кабінет Міністрів України ухвалив створення Національної стратегії безбар’єрності у квітні цього року. За цим розпорядженням, кожен українець з інвалідністю має створити власний електронний кабінет, де можна замовити усі необхідні послуги онлайн. У Миколаєві за підтримки департаменту праці та соціального захисту населення відбувся круглий стіл на цю тему, де обговорили як ним користуватися та які проблеми і переваги має нововведення.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки телекомпанії «МАРТ».
Ще під час зустрічі в облраді на День людей з інвалідністю, голова громадської організації Валентина Ігнатова звернула увагу на проблему створення електронних кабінетів. Тоді вирішили провести навчання та обговорити цю тему. 16 грудня у Миколаївській науково-педагогічній бібліотеці втілили заплановане.
Цей електронний кабінет надає особам з інвалідністю можливість подати заяву у зручний спосіб онлайн, не виходячи з дому, – пояснила директорка обласного відділення фонду соцзахисту осіб з інвалідністю Ірина Чекарь.
Заступник міського голови Анатолій Петров каже, для створення кабінету виникає досить багато проблемних питань. Наприклад, для реєстрації потрібен цифровий підпис, який треба робити особисто, створити його та вміти користуватися.
Тому сьогодні і говоримо про те, як нам виходити з такої ситуації, як якомога більше людей охопити цим, щоб мешканці Миколаєва з інвалідністю могли себе комфортно почуватися, – розповів Анатолій Петров.
Для того, аби якомога більше людей з інвалідністю розібралися з принципом роботи порталу, співробітники фонду соціального захисту осіб з інвалідністю видали буклети, де за QR-кодами можна дізнатися, як зареєструватися та увійти у кабінет і дізнатися про його функціонал.
Також провели практичні навчання з головами та членами громадських оргнізацій, Союзу осіб з інвалідністю, з громадськими організаціями людей з вадами слуху та зору, – додала Ірина Чекарь.
Директор міського департаменту соцзахисту Сергій Василенко каже, на сьогодні у місті на обліку знаходяться більше 16 тисяч осіб з інвалідністю, і більшість з них користуються технічними засобами реабілітації.
Ми розуміємо, що складність ситуації у тому, що не всі люди з інвалідністю вміють користуватися компʼютером. Не у всіх, взагалі, є компʼютери, якщо брати старше покоління. І якщо у Миколаєві є всюди інтернет, то в області ні, – розповів Сергій Василенко.
Проте мета круглого столу також обговорити проблеми. Голова громадської організації «Миколаївської обласної організації УТОС» Євген Чернякін під час заходу розповів, що він не бачить, тому користується програмою, що розмовляє. Він каже, за допомогою цієї програми зареєструватися неможливо, але він сподівається, що ці проблеми вирішать ближчим часом.
Я можу сказати, що люди не охоче йдуть на реєстрацію. Найголовніша проблема з електронним підписом. Люди бояться, вони не довіряють ані нам, ані банкам. У мене в організації в основному люди похилого віку – приблизно 80% людей віком 60+. Вони не довіряють банкам і я не можу витягнути з них цифровий підпис, – розповів Євген Чернякін.
Сергій Василенко додав, на сьогодні завдання департаменту – створити розгалужену систему, щоб навчити людей створювати кабінети, та допомагати вчитися користуватися ними. Для цього департамент планує створити центри, куди люди зможуть звертатися за допомогою. Попередньо вони знаходитимуться у комунальних установах, центрах соцзахисту тощо.
При територіальному центрі ми створюємо мобільну групу, куди можуть звернутися бабусі-дідусі, які не мають компʼютеру. Вони можуть зателефонувати у наш територіальний центр (номера телефонів ми виставимо на сайті та в газеті «Вечірній Миколаїв»), і до них виїде мобільна група з планшетом, і на місці допоможе створити електронний кабінет і замовити певну послугу, – пояснив Сергій Василенко.
Директор департаменту додав, що в планах одними з перших в Україні найбільш активно залучити до цього міські структури, громадські організації і небайдужих містян.
Нагадаємо, що 3 грудня у світі відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю. З находи цього дня у приміщенні облдержадміністрації відбулася зустріч керівників міста та області з головами районних організацій людей з інвалідністю. Під час заходу обговорили результати роботи за програмою «Національна стратегія безбар’єрності» та проблеми, які потребують вирішення.
Також 2 грудня стало відомо, що незабаром в Миколаєві відкриється міський центр комплексної реабілітації дітей та молоді з інвалідністю. Вже все готово для його повноцінної діяльності. На круглому столі депутатів міської ради ознайомили з послугами, які надаватиме центр та обговорили перші етапи початку роботи.