Політ комети зафіксували на фото над Кам’янець-Подільською фортецею . Фото: Микола Клим
«Впіймати» комету за хвіст, тобто побачити на небі неозброєним оком, можна ще сьогодні, 15 жовтня.
Мешканці різних міст України, в тому числі й на Хмельниччині, спостерігали у небі рідкісну комету C/2023 A3 (Цзицзіньшань — ATLAS).
Учора ввечері, 14 жовтня, космічне явища можна було побачити неозброєним оком у Кам’янці-Подільському. Зокрема, політ комети зафіксували на фото над фортецею та поділилися світлинами в соцмережах.
Що відомо про комету
C/2023 A3 (Цзицзіньшань — ATLAS) — комета, яка була незалежно відкрита двома обсерваторіями: системою ATLAS у Південній Африці 22 лютого 2023 року та китайською обсерваторією Цзицзіньшань 9 січня 2023 року. Офіційною датою відкриття вважається 9 січня 2023 року. На думку фахівців NASA, C/2023 A3 є найяскравішою кометою за останні 27 років.
Комета настільки яскрава, що помітна неозброєним оком. У небі над Україною без спецприладів її можна спостерігати до 15 жовтня з 18:50 до 19:00, приблизно через годину після заходу сонця. Тож ще сьогодні її можна буде побачити одразу після заходу Сонця, низько над горизонтом.
Комету сфотографували у Кам’янці-Подільському. Фото: Миколи Клима
Також допомогти знайти космічне тіло може хвіст Великої Ведмедиці — куди він вказує, приблизно у тому напрямку на заході ввечері слід шукати комету. Як пояснюють в фахівці науково-популярного медіа Universe Space Tech, перше про що необхідно подбати, вирушаючи на «полювання» за кометою, – відкритий західний горизонт, бажано з якомога меншим світловим забрудненням.
«Оскільки лише нещодавно відбулося осіннє рівнодення, Сонце зараз ховається за обрій майже точно на заході, а за ним по п’ятах слідує і комета. Ідеальний спостережний майданчик має бути якомога вищим», — зазначають фахівці.
За словами вчених, період обернення навколо Сонця цієї комети наразі не визначено (за словами астрономів, комети такого типу здійснюють один оберт навколо Сонця за тисячі або навіть мільйони років).
Як розповідав в ефірі Суспільного астроном Харківського планетарію Володимир Кажанов, ця цікава тим, що прилетіла до нашої планети дуже здалека — деякі астрономи вважають, що востаннє над Землею космічне тіло бачили понад 80 тисяч років тому.
Комету видно неозброєним оком після заходу сонця. Фото: Сергій Коваленко
У Кам’янці-Подільскому її політ спостерігали над фортецею. Фото: Сергій Коваленко
Комета настільки яскрава, що помітна неозброєним оком. Фото: Сергій Коваленко
Нагадаємо, кілька днів тому жителі Хмельниччини могли бачити у небі рідкісне північне сяйво.
Читайте також: Фото з Хмельниччини увійшло до числа переможців спецномінації «Втрати природи» від фотоконкурсу «Вікі любить Землю»