Холодний період року в Івано-Франківську як і в багатьох інших населених пунктах супроводжується ростом в атмосферному повітрі концентрації основних забруднюючих речовин, що впливають на здоров’я населення: діоксиду азоту, діоксиду сірки, оксиду вуглецю та твердих часток (РМ), які є сумішшю компонентів з різними фізичними та хімічними характеристиками.
Основною причиною підвищення рівнів забруднення є сезонні зміни метеорологічних параметрів, зокрема температури повітря, та супутні фактори. Низькі температури повітря зумовлюють більшу потребу в тепловій енергії, тобто збільшення спалювання палива в котельнях, домогосподарствах та інших стаціонарних джерелах; більше використання приватного транспорту і як наслідок більші викиди в атмосферу. Окрім того холодне повітря має більшу густину, тому краще та довше утримує забруднювачі біля поверхні. Особливо цьому сприяють осінні температурні інверсії, при яких температура повітря з висотою зростає і тепліший верхній шар повітря затримує холодне повітря в приземному шарі. Вертикальна циркуляція повітря сповільнюється, забруднюючі речовини не можуть піднятися у верхні шари атмосфери і розсіятися. Крім того розсіюванню забруднюючих речовин перешкоджають умови мало або безвітряної погоди, відсутність дощів.
Серед основних забруднювачів повітря вплив на здоров’я населення від твердих часток, зокрема PM10 (аеродинамічний діаметр менше 10 мкм) та PM2,5 (діаметром до 2,5 мкм), особливо добре вивчений. Тому вимірювання їх концентрації та оприлюднення у складі індексу якості повітря (AQI) є в світовій практиці моніторингу атмосферного повітря.
На даний час в місті Івано-Франківську вимірюють пил загальний (недиференційований за розміром – TSP) та інші забруднювачі. Так, в Івано-Франківському обласному центрі з гідрометеорології ДСНС України функціонує один стаціонарний пост моніторингу якості повітря. Тут чотири рази на добу (о 01:00, 07:00, 13:00, 19:00) вимірюють концентрації забруднюючих речовин SO2, NO2, CO, оцінюють вміст загального пилу. Також ДУ ”Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” проводить моніторинг стану забруднення атмосферного повітря у 19 пунктах маршрутного спостереження на межі санітарно-захисних зон підприємств, в межах житлової забудови, зони автомобільних доріг тощо.
Через відсутність необхідних даних з офіційних джерел заміною для громадськості стали дані громадського моніторингу якості атмосферного повітря, які оприлюднюються на різних ресурсах. Однак проблемою такого виду даних моніторингу є відсутність сертифікації обладнання, контролю його справності, відповідності місця встановлення тощо.
Варто зазначити, що протягом останніх років Україна почала приводити своє законодавство у відповідність до європейських стандартів, тому в новому Порядку державного моніторингу у сфері охорони атмосферного повітря імплементувала Директиву 2008/50/ЄС. Відповідно до нього поступово модернізується система державного моніторингу.
У 2023 році Івано-Франківська міська рада затвердила Програму державного моніторингу у сфері охорони атмосферного повітря Івано-Франківської агломерації на 2023-2027 роки. Програма передбачає модернізацію системи моніторингу якості атмосферного повітря, але це потребує значних капіталовкладень, закупівлі та встановлення комплексу обладнання на стаціонарному пункті спостереження для автоматичних оперативних фіксованих вимірювань.
На допомогу цьому в жовтні стартував спільний з Фінляндією проєкт у сфері якості повітря UFAIR, до реалізації якого залучене і м. Івано-Франківськ. За результатами даного проєкту агломерація Івано-Франківськ отримає пункт спостереження за якістю атмосферного повітря — комплекс, що включає фіксовану ділянку з встановленими засобами вимірювальної техніки та обладнанням, яке забезпечує автоматичну реєстрацію рівня забруднювальних речовин та метеорологічних параметрів або регулярний відбір проб атмосферного повітря для їх подальшого аналізу по речовинах визначених Списком А Постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» від 14 серпня 2019 р. № 827. А також встановлення програмного забезпечення по управлінню якістю повітря, розробку та запуск сайту з інформування громадськості щодо стану атмосферного повітря і включення даних посту спостереження в Європейську мережу спостережень.