Реклама Як адаптація Lightning Network на Bitcoin змінила парадигму мікроплатежів?
Lightning Network – рішення другого рівня для блокчейну біткоїна. Ціна біткоїна досить висока, проте й транзакції дорогі, а швидкість їх проведення залишає бажати кращого. Саме тому створено проєкт Lightning Network (LN). Це мережа платіжних каналів між користувачами у вигляді програмного забезпечення з відкритим кодом.
Навіщо потрібна мережа платіжних каналів
Пропускна здатність біткоїна не перевищує 7 транзакцій на секунду, що досить повільно. Саме тому розробники програмного забезпечення, що працювали над створенням першої крипти, запропонували продукт, який має оптимальне співвідношення децентралізації, безпеки, потужності.
Поточна потужність біткоїна не дозволяє конкурувати з системою VISA (65 тис. транзакцій на секунду чи Solana – до 400 тис. транзакцій). Тому рішення Lightning Network є важливим компромісом для збереження децентралізації та безпеки шляхом додавання швидкого та дешевого другого рівня.
Щобільше, під час транзакцій доводиться платити комісію, яка в середньому складала близько 5 доларів. Використання Lightning Network дозволяє знизити рівень комісії всього до 0,0001 долара.
Як працює Lightning Network
Головним принципом роботи системи є використання платіжних каналів. Це спеціальні гаманці, які мають функцію мультипідпису. В таких гаманцях зберігається певна кількість біткоїнів. Токени пропонує одна зі сторін угоди або одразу обидві.
Платіжний канал відкривається як звичайна транзакція з біткоїном. Дані записуються блокчейн, а вказана кількість монет блокується для LN. Подальші операції всередині каналу здійснюються напряму між учасниками транзакції поза блокчейном. Максимальна сума переказу всередині каналу не може бути більшою, ніж заблокована.
Lightning Network можна порівняти з сейфом. До сховища кладуться кошти, які доступні певному колу осіб. Проте для доступу до сейфа необхідна комбінація цифр, для цього в LN використовуються приватні ключі.
Станом на 2024 рік існує низка криптовалютних бірж та гаманців, які підтримують перекази через Lightning Network. Зокрема, це:
- Nicecash.
- Blue Wallet.
- Wallet of Satoshi.
- Breez.
- Zap.
- Muun та інші.
Розробка системи велась ще з 2015 року, проте тестова версія вийшла тільки у 2018 році. Її переваги швидко оцінили користувачі, які стали застосовувати саме такий спосіб для здійснення транзакцій через його перевагу.
Lightning Network: чи є недоліки
Деякі експерти говорять про певні вразливості LN. Зокрема повідомлялося, що деякі з каналів не можуть провести більш як 483 платежів, блокуючи кошти на термін до 2 тижнів. Інші експерти стверджують, що мережа не може розвиватися, оскільки немає відповідних економічних стимулів (комісія надто низька).
Попри деякі негативні моменти та критику певних спеціалістів, мережа Lightning Network залишається одним із найбільш вигідних варіантів переказів першої та головної криптовалюти сьогодення. Мінімальна комісія та швидкість транзакцій цілком влаштовують більшість користувачів, тому вони продовжують здійснювати перекази тільки через LN.