Херсонщина увійшла до пілотного проєкту протидії туберкульозу. У чому унікальність проєкту, що він передбачає і чому для його реалізації обрали Херсонську область? Про це говорили у «Темі дня» Українського радіо. Херсон із кейс-менеджеркою проєкту Тетяною Ларіоновою та регіональною координаторкою проєкту, заступницею голови Херсонської обласної організації Товариства ЧХУ Ларисою Марченко.
Пілотний проєкт «Підвищення якості життя та ефективності лікування хворих на хіміорезистентний туберкульоз та ВІЛ через збереження психічного здоров’я» впроваджують у Київській, Одеській та Херсонській областях. Реалізують його на Херсонщині представники Червоного Хреста у співпраці з Фтизіопульмонологічним медичним центром.
«Понад 10 років ми працюємо з Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я» і реалізуємо проєкти щодо медико-соціального супроводу хворих на туберкульоз. Враховуючи те, що в нашій області велика кількість таких хворих, що наша організація ЧХУ має великий досвід у проведенні медико-соціального супроводу, крім Київської та Одеської, була обрана і Херсонська область для реалізації цього проєкту. Він унікальний, бо впроваджується вперше в світі. До цього аналогів не було. І ще одна його особливість: авторка ідеї – наша землячка, лікарка Анна Анікєєва. Варто зазначити, що проєкт з підтримки психічного здоров’я людей з туберкульозом буде реалізовано вперше не тільки в Україні, а й в усьому регіоні Східної Європи та Центральної Азії», — говорить Лариса Марченко.
Проєкт розрахований до 2023 року і передбачає комплексний підхід до виявлення та лікування депресивних станів, які можливі у пацієнтів, що лікуються тривалий час. Фінансову підтримку надає Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health.
«Передбачається, що люди з хіміорезистентним туберкульозом, які розпочинають лікування, будуть проходити скринінг на депресивні стани і, в разі позитивних результатів скринінгу, отримуватимуть консультації психіатра та відповідну медикаментозну чи немедикаментозну терапію. На презентації ми розробили різні маршрути для пацієнта: якщо він лікується у диспансері, якщо пацієнт перебуває у Херсоні і лікується амбулаторно, і якщо він десь у віддаленому районі, то як йому потрапити на консультацію до спеціаліста. У розробці маршрутів, крім червнохрестівців та лікарів Фтизіопульмонологічного медичного центру, взяв участь представник Психіатричної служби. Це була командна робота», — розказала регіональна координаторка проєкту.
Планується, що проєкт запрацює з 1 серпня. Ті, пацієнти, які перебувають в стаціонарі, проходитимуть анкетування зі своїм практикуючим психологом. За результатами анкетування визначатимуть, хто потребує допомоги психіатра, каже Тетяна Ларіонова.
«Допомогу психіатра пацієнти отримуватимуть на базі відділення №4. Якщо ж людина з району потрапляє до нас, у неурядову організацію, як пацієнт, що лікується амбулаторно, то з ним працюють наші кейс-менеджери і наш психолог проводить анкетування. А далі діємо за відпрацьованим алгоритмом: лікар-фтизіатр – психолог – психіатр. Допомога спеціалістів, ліки, обстеження (СКТ) – все надається безкоштовно. Крім того, компенсуємо витрати на проїзд, даємо раз на місяць продуктовий набір, гігієнічний набір і навіть поповнюємо рахунок мобільного телефону, щоб пацієнт був з нами на зв’язку і не було відриву від лікування», розказала Тетяна Ларіонова.