У Луцькій громаді змінили режим роботи закладів дошкільної освіти: замість 12 годин вони працюватимуть 10,5 годин. Робочий день вихователів триватиме з 07:45 до 18:15.
Таке рішення 26 лютого ухвалили депутати на сесії Луцької міської ради відповідно до закону України «Про дошкільну освіту», що набув чинності з 1 січня 2025 року, а також через зменшення кількості дітей у дитсадках тергромади.
Як розповів Суспільному директор міського департаменту освіти Віталій Бондар, якщо у батьків виникне потреба залишити дитину довше, то працюватимуть чергові групи. Також на сесії прийняли рішення про збільшення заробітної плати вихователям на 5%.
«З 1 січня набув законної сили саме закон про заклад дошкільної освіти. Норма визначена – це 5 годин 15 хвилин для кожного педагога-вихователя, який працює в закладі дошкільної освіти. Вони ще будуть мати можливість одну годину методичної роботи. Зростає певним чином навантаженість, але тривалість робочого часу зменшується», – сказав посадовець.
Як зміни коментують луцькі педагоги-дошкільники
Останні два роки працює вихователем старшої групи у луцькому дитсадку № 2 67-річна Лариса Соболь. До цього жінка працювала вчителем початкових класів. Робота, говорить лучанка, подобається, однак заробітна плата невисока.
«Зарплата, звичайно, менша як у школі. Ну в мене ще є пенсія і це така мені підмога. Трошки мало, ну на цей час, який зараз в нас така ситуація все-таки в країні, і ціни… Я думаю, що молодим вихователям, які працюють, недостатньо, а в кого ще діти вдома є… Треба якось переглядати ці питання», – сказала педагогиня.У цьому дитсадку працює вихователем 39-річна Наталія Яцук. З її слів, робота відповідальна, адже це виховання і догляд дітей. Вихователі багато часу приділяють самоосвіті та вдосконаленню, тому оплата праці має бути вищою мінімум вдвічі, зазначила педагогиня.
Читати ще: Скільки у Луцькій громаді працює вчителів та вихователів і яка у них зарплатня
«Фінансове забезпечення у педагогів має бути більшим, тому що педагог витрачає багато зусиль, праці своєї. Багато ми і навчаємося самостійно. Якщо вихователь з вищою категорією, він отримує на руки 8 200. – А скільки хотілося б мати? – Помножити на два», – розповіла Наталія Яцук.Помічником вихователя у луцькому дитсадку № 2 уже понад 10 років працює Ірина Ціхоцька. Лучанка розповіла: розуміла, що на цій роботі не варто очікувати великої зарплати, та попри це сподівається на вищу оплату своєї праці.
«В мої обов’язки входить видача їжі, годую діток і допомагаю вихователям, що вони мене попросять на заняттях і на прогулянці. Відразу бачиш, який в дитини настрій. Якщо його щось засмучений, то ми звичайно допомагаємо розвеселити. Зарплата десь 6,5 тисячі, це вже чистими, що ми отримуємо на руки», – сказала вихователька.Готує дошкільнятам страви на сніданок, обід і вечерю упродовж 5 років пенсіонерка Тетяна Мар’ясова. Жінка має 46 років стажу у сфері громадського харчування. Меню для дітей щоразу різне, кухня працює у дві зміни. Заробітна плата, говорить лучанка, невелика.
«Хотілося б, щоб було краще. На руки отримую 6300-6200 гривень… Це зовсім мало. Плюс пенсія, то ще воно якось є. Виживаємо трошки», – додала жінка.Дитсадок № 2 у Луцьку відвідує 132 дитини, розповіла його завідувачка Людмила Назаренко. У шістьох вікових групах закладу працює вісім вихователів, але є потреба у 12 педагогічних працівниках.
«У нас завжди був молодий колектив. До нас з радістю йшли студенти університету, коледжу, але у зв’язку з низькою заробітною платою молоді вихователі пішли у приватні заклади або змінили сферу діяльності. І в нас залишився тільки стабільний колектив, який має вікові межі 35-60+ років», – додала керівниця дошкільного закладу.Загалом у Луцькій громаді є 51 дитсадок, які відвідує понад 9400 дітей. У закладах дошкільної освіти налічується орієнтовно 1800 вихователів, розповів директор міського департаменту освіти Віталій Бондар. З його слів, бракує у громаді 150 педагогічних працівників.
«Якщо ми говоримо про вихователя, який прийшов зі студентської лави, він має мінімальну заробітну плату у 8000 грн. Це досить низька заробітна плата. Ті вихователі, які мають і надбавки, і за вислугу років, і відповідні категорії, зрозуміло трішки більше отримують, але все одно в галузі у сфері освіти – це одні з найнижчих заробітних плат по всій Україні», – сказав посадовець.
Віталій Бондар зазначив, що ситуація із фінансуванням заробітних плат вихователів дитсадків досить непроста і подекуди критична.«Розуміємо, що через ті заробітні плати бажання працювати в наших вихователів втрачається. Але при нормуванні роботи закладу це зменшення нормативу (графік роботи, – ред.) покращиться», – сказав посадовець.
Як додав директор департаменту освіти Луцької міської ради, нові зміни у роботі дитсадків Луцької громади вступлять в дію з 1 березня 2025 року.Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Повідомити
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу