Як не стати жертвою газових господарств.

gaz

Представник всеукраїнської спільноти «АКТИВІСТ» у Чернігівській області виявив чергову корупційну схему, яку активно почали застосовувати посадові особи окремих газових господарств Чернігівщини з початку 2013 року.

Відомо, що в червні 2012 року Верховна Рада прийняла Закон № 5021-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за приєднання до мереж суб’єктів природних монополій України», а з 01 січня 2013 року було запроваджено нову схему взаємовідносин між газорозподільними підприємствами та замовниками при виконанні приєднання об’єктів замовників до газових мереж.
Раніше замовник співпрацював з декількома організаціями, що призводило до затягування часу і проблем з введенням в експлуатацію газових мереж.
Тепер у громадян з’явилася можливість чітко усвідомлювати процедуру газифікації власного об’єкту. Крім того, суттєво скоротилися строки прийому і обробки документації, оскільки тепер замовнику треба лише подати заяву і необхідний пакет докуметів, підписати договір і оплатити послугу, все інше — виїзд до замовника на об’єкт, видача техумов, розробка проекту, погодження всіх етапів з відповідними органами — робота менеджера по роботі з клієнтами і менеджера з комерційної діяльності.
Проте, не все так сталося, як гадалося після нововведень. Миттєво в даній сфері діяльності було винайдено нову корупційну схему і успішно втілено її в життя щодо пересічних громадян, які зазвичай не орієнтуються у приписах законодавства, не вчитуються і не усвідомлюють їх зміст.

Так, у другій половині 2013 року громадянин Чернігівщини звернувся до одного з районних газових господарств (РГГ) Чернігівської області за роз’ясненням з приводу процедури газифікації приватного будинку. Відповідальна особа РГГ пояснила, що до переліку документів, для замовлення приєднання входять: заява, опитувальний лист, копії документів про визначення права власності на об’єкт газоспоживання та земельної ділянки, копія паспорта та ідентифікаційного коду. Із вказаного переліку у громадянина не було лише документа про визначення права власності на земельну ділянку.
Ось тут саме і вмикається корупційний механізм, оскільки після реєстрації заява замовника з додатками передаються до головного інженерагазового господарства, де потім ввічливо натякають, що потрібно «домовлятись», бо якщо земельна ділянка навколо будинку не приватизована, то замовник по закону не має права на приєднання до газової мережі.
Яким саме законом встановлено такі положення, головний інженер РГГ так і не пояснив, не зважаючи на багаторазові прохання громадянина, мовляв «це передбачено Пам’яткою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) – «Про порядок приєднання замовників до газових мереж», а саме пунктом 1.1 і цього достатньо» — наголошував головний інженер РГГ.
Громадянин був шокований від таких нововведень у газовій сфері, але розмірковуючи, як вийти зі скрутного становища, враховував і ту обставину, що процес переходу земельної ділянки у власність не менш тривалий і не менш корупційний, аніж нововиявлена оборудка від газовиків. Тож постало питання вибору – «домовлятись» чи діяти по Закону? Як людина з принциповою життєвою позицією громадянин, обрав друге і звернувся за допомогою до адміністрації проекту «АКТИВІСТ».
Невідкладно Голові правління ПАТ «Чернігівгаз», у порядку Закону України “Про доступ до публічної інформації” було надіслано запит з проханням надати роз’яснення:

Чи зобов’язаний замовник до заяви в газорозподільне підприємство до копії документа, що підтверджує право власності на об’єкт газоспоживання, додавати копію документа, який підтверджує право власності на земельну ділянку, та чи мають право посадові особи газорозподільних підприємств вимагати від замовника копію державного акта на земельну ділянку при наявності документів, за якими визначається право власності на об’єкт газоспоживання.

Копію запиту також було направлено до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Заступник голови правління з комерційної діяльності та обслуговування клієнтів ПАТ «Чернігівгаз» Льодовий І.М. стосовно запитуваної інформації повідомив, що працівники ПАТ повинні діяти в межах законодавчих актів, які регулюють надання послуг з приєднання до газових мереж, а саме згідно з пунктом 6.3 Постанови НКРЕ № 420:

2VdpovdPAT_9821558_11312528[1]

 

Ще більш детальну інформацію нам надали з Києва:

3VdpovdNKR_7595508_11313259[1]3VdpovdNKR_6714253_11312563[1]

Крім того, член Комісії В.Меркушов зазначив, що вимога від замовника надання документів, необхідність подання яких не передбачених чинним законодавством, є неправомірною.
Після цього наш підопічний повторно завітав до РГГ, де йому зареєстрували відповідну заяву (з додатками) без зайвих запитань і через 15 днів уклали з ним договір на приєднання до газових мереж, а вже за 2 місяці у його оселі запалав блакитний вогник.

Отже, як з’ясувалось, Законом чітко встановлено, що для приєднання до газової мережі замовник має додати до заяви лише одну з копій документів, яким визначено або право власності чи користування на об’єкт (приміщення), або копія документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку.
Щодо тексту внесеного до п. 1.1 Пам’ятки НКРЕ то тут напевно хтось прогавив даний момент, а окремі хапуги газових господарств відразу взяли потрібну їм текстовку на «озброєння», навіть незважаючи на Закон.
_________________________

Пізніше працівники ГГ попрохали не виносити так би мовити сміття з хати. Враховуючи те, що з другої спроби конфлікну ситуацію все ж було вичерпано ми підійшли з розумінням до цього прохання і вирішили не розголошувати персональні дані працівників ГГ, а також окремі фото-відео матеріали даної справі, які прямим чином можуть скомпрометувати їх, оскільки зазвичай у таких випадках керівництво завжди виходить «сухими з води», а страждають насамперед рядові працівники підприємств.
Натомість, в черговий раз закликаєм громадян завжди бути пильними під час візитів до різного роду установ та організацій, а також використовувати наші матеріали, як інформаційну зброю проти чиновницького свавілля всіх рівнів.